Procedury dotyczące bezpiecznego funkcjonowania oddziałów przedszkolnych

w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku

sporządzone w oparciu o Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wydane na podstawie art. 8a ust.5 pkt 2 ustawy

z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej

(Dz.U. z 2019 r. poz.59 oraz 2020 r. poz.322, 377, 567)

 

Organizacja pracy oddziałów przedszkolnych w SP 81

  1. Od 18 maja w oddziale przedszkolnym będą realizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze (w miarę możliwości także wychowawczo-dydaktyczne).
  2. Pierwszeństwo w przyjęciu do oddziału przedszkolnego mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  3. Do oddziału przedszkolnego mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe.
  4. Czas pracy oddziału przedszkolnego wynosi 10 godzin dziennie – od 7.00 - 17.00.
  5. Dzieci przez cały dzień pobytu przebywają w jednej wyznaczonej i stałej sali zajęć (sala będzie wietrzona co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a także w razie potrzeby także w czasie zajęć).
  6. Do grupy będą przyporządkowani ci sami opiekunowie.
  7. W grupie może przebywać do 12 dzieci.
  8. Minimalna przestrzeń do zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.
  9. Z sali, w której przebywa grupa, zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można prać lub dezynfekować (pluszowe zabawki, dywany). Pozostałe przedmioty będą czyszczone i dezynfekowane na bieżąco.
  10. Dzieci w swojej sali bawią się w bezpiecznej odległości, zachowując dystans.
  11. Dzieci nie mogą zabierać do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
  12. Wyjścia na teren przedszkolnego placu zabaw w czasie pobytu dziecka w placówce będą się odbywały rotacyjnie. Zabrania się spacerów z dziećmi poza teren placówki (w godzinach popołudniowych nie można korzystać z placu zabaw).
  13. Opiekunowie zachowują dystans społeczny między sobą, wynoszący 1,5 m.
  14. Dzieci mogą korzystać ze stołówki szkolnej. Posiłki będą przygotowywane i podawane z zachowaniem warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do żywienia zbiorowego i zasad epidemiologicznych. Personel kuchenny nie będzie miał kontaktu z dziećmi.

Zasady przyprowadzania i odbierania dziecka z SP 81

  1. Dziecko do oddziału przedszkolnego może przyprowadzić i odebrać tylko jedna osoba, również zdrowa.
  2. Rodzice/opiekunowie przyprowadzając i odbierając dziecko do/z oddziału przedszkolnego mogą korzystać wyłącznie z wejścia bocznego do szkoły (wejście przy oddziale przedszkolnym).
  3. Przy wejściu do budynku szkoły każdemu dziecku mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem.
  4. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie przyjmuje dziecka, pozostawiając je rodzicowi/opiekunowi i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji.

Rodzic/opiekun zobowiązany jest do udzielenia informacji zwrotnej dotyczącej zdrowia dziecka.

  1. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z oddziału przedszkolnego zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
  2. Rodzic/opiekun może wchodzić z dzieckiem wyłącznie do powierzchni wspólnej,  z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m. Wchodząc do placówki i przebywając w niej, rodzic/opiekun ma zakryty nos i usta oraz dezynfekuje dłonie.
  3. Nie można przyprowadzać dziecka do oddziału przedszkolnego, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
  4. Wprowadzony zostaje bezwzględny zakaz wchodzenia do pomieszczeń dydaktycznych, gdzie przebywają dzieci.
  5. Rodzice dzieci, które będą uczęszczały do placówki muszą mieć stale włączone telefony, by umożliwić pracownikom placówki na szybki kontakt w razie potrzeby.
  6. Rodzice mogą przekazać ważne informacje o dziecku telefonicznie dyrektorowi, nauczycielce lub bezpośrednio pracownikowi dyżurującemu w szatni.
  7. Jeżeli dziecko będzie przejawiało niepokojące objawy choroby, zostanie odizolowane od pozostałych dzieci (rodzice/opiekunowie zostaną niezwłocznie poinformowani o bezwzględnej konieczności odebraniu dziecka).
  8. Rodzice dzieci, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego w okresie epidemii „koronawirusa” powinni:
  • powinni mieć świadomość, że dziecko uczęszczające na zajęcia w szkole, nie powinno mieć kontaktu z osobami starszymi z rodziny,
  • zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki,
  • wyjaśnić dziecku, aby nie zabierało niepotrzebnych rzeczy i zabawek,
  • przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny (powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą i mydłem, nie podawać rąk na powitanie),
  • tłumaczyć dziecku konieczność zachowywania odległości między dziećmi,
  • zwrócić uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.