Nasza największa osowska podstawówka obchodzi w tym roku niezwykły moment w swojej historii – stulecie powstania Polskiej Szkoły. Dlatego zaplanowaliśmy całoroczny cykl imprez, który uświetni ten jubileusz pod hasłem „Od stu lat na pełnych żaglach”. Zwłaszcza że ma on ścisły związek z innym ważnym wydarzeniem historycznym - stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Starannie przygotowane obchody zainaugurowała uroczystość, która odbyła się w środę 31 października 2018 roku w gmachu Szkoły Podstawowej nr 81. Zaprosiliśmy na nią wielu znamienitych gości, by – jak głoszą słowa jubileuszowej piosenki – świętował z nami cały Gdańsk.
Część oficjalną otworzyły powitalne słowa Pani Dyrektor Marioli Cyranek – głównej organizatorki i pomysłodawczyni uroczystości, a po niej wypowiadali się ci, którzy z uwagą i życzliwością obserwują rozwój naszej szkoły. Wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk, pogratulował nam starań o rozwój różnorodnego Gdańska i zaangażowanie się we współpracę z takimi organizacjami jak Pałac Młodzieży. Wyrazem jego uznania stał się Medal Stulecia Niepodległości dla naszej szkoły oraz Nagrody Prezydenta dla Pani Dyrektor i Pani Grażyny Schenk.
Również Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz – mieszkaniec naszej dzielnicy – pochwalił nas za to, że nie boimy się inności, inwestujemy w inicjatywy społeczne, przyciągając wielu zdolnych ludzi. Natomiast Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty, doceniła wieloletnią dbałość o tworzenie bogatej historii polskości, zaznaczając, że i współcześnie mamy się czym chwalić.
Z wdzięcznością przyjęliśmy również słowa osób, których praca w naszej szkole oraz współpraca z nią przez lata sprzyjały nie tylko rozwojowi placówki, lecz również budowały atmosferę wspólnoty. Wzruszona poprzednia Pani Dyrektor Urszula Szarmach podkreśliła, że nasza dobrze wyedukowana młodzież, odnosząc sukcesy na dalszych etapach edukacji, zwykle doceniała zaangażowanie nauczycieli z podstawówki i wciąż uważa SP 81 za „swoją szkołę”. Z radością powitaliśmy absolwentkę i byłą wicedyrektor – Panią Janinę Bariatin – która wspomniała o serdeczności i życzliwości panującej wśród pracowników, sama będąc jednym z filarów atmosfery wzajemnego zaufania i zrozumienia pomiędzy nami.
Przyjęliśmy także gratulacje od Pań Agaty Markiewicz – Babło, dyrektor sąsiedniej SP nr 82 i Marzeny Majerowskiej, dyrektor z ZSO nr 2, która - nazywając swoją szkołę „młodszą siostrą”, życzyła nam sukcesu na dalszej drodze życia. Gratulowały nam przedstawicielki obu związków zawodowych: Solidarności i Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz proboszcz parafii pw. Chrystusa Zbawiciela - ks. Wojciech Tokarz, który obdarował nas niezwykłym prezentem – czerwoną świecą z wizerunkiem białego orła. Symboliczny gest dopełniły słowa o duchowości narodu polskiego, którą w czasach niewoli kształtował kościół i rodzina, a dziś tę rolę spełnia także szkoła.
Wyrazy uznania dla kierownictwa i kadry placówki w części oficjalnej utwierdziły wszystkich, że podstawą i sensem naszej pracy jest inspirowanie naszych uczniów. Niezapomnianym bowiem punktem obchodów stulecia SP nr 81 stała się ich część artystyczna. Przygotowały ją - co warto podkreślić - dzieci i młodzież klas integracyjnych i sportowych pod kierownictwem Pani Joli Domachowskiej. Przedstawiły one kolaż symbolicznych inscenizacji, filmu oraz przeróbek znanych piosenek pod tytułem „Bo dzieci są w szkole najważniejsze”. Zespół zdolnych i zaangażowanych uczniów sprostał niełatwemu zadaniu – przedstawił 100 lat historii osowskiej szkoły w kilkadziesiąt minut.
Inscenizacja w kilku odsłonach uświadomiła znów publiczności, że szkoła to nie tylko instytucja czy budynek, który bywa kruchy lub ciasny, tylko zawsze zespół zaangażowanych ludzi. Opowiedziano o Maksymilianie Kiczce, który kierował Polską Szkołą na ulicy Kielnieńskiej w okresie międzywojennym. Przeprowadzono wywiad z (obecną na sali) panią Elżbietą Gliwą, która przed wojną była jej uczennicą. Przypomniano okres Władysława Raatza i jego córki Barbary Posańskiej, którzy prowadzili szkołę już przy ulicy Juraty w czasach powojennych. Mogliśmy poznać jego wnuczkę, która jest absolwentką naszej szkoły oraz prawnuczki, które się tu się uczyły lub uczą, a które zgodziły się zagrać dla publiczności utwór Ogińskiego.
Pokazano również, że osowska podstawówka była zawsze nie tylko miejscem kultywowania polskiej tradycji, ale także i tej - regionalnej kaszubskiej. Jej współczesnym elementem jest zespół tańca ludowego prowadzony przez Panią Marlenę Klejnę, którego młodzi uczestnicy zademonstrowali taniec kaszubski przy akompaniamencie pianina Pani Ewy Dorawy. Przed kamerą pojawił się nawet nasz drogi patron - profesor Michał Siedlecki (z głosem Michała Orłowskiego), który życzył nam, abyśmy dalej płynęli po rozwój na pełnych żaglach. Inscenizację zamknęli uczniowie z klas integracyjnych, którzy w filmie ustawili się przed szkołą w taki sposób, by stworzyć napis „Sto lat”.
Symbolicznym elementem stał się moment podsumowujący całą uroczystość. Uczniowie, nauczyciele i goście wspólnie zaśpiewali jubileuszową piosenkę „Dziś są nasze urodziny, niech śpiewa o tym cały Gdańsk”.